Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Mücadele yetmiyor

A+A-

Girne Halk Evi futbolcularının, mücadele azimleri ve çalışkanlıkları üst düzeyde ama bunlar maçı kazanmak için yeterli kıstaslar değil. Maç kazanmak için teknik kapasitelerinin de en azından gerektiği oranda olması gerekiyor.
Bu kapasitede futbolcu sayısı ise yok denecek kadar az. Kaleci Feyyaz, savunmanın göbeğinde oynayan Mustafa ve Ali, orta sahada Kağan ve Yankı ile Chibuzor bir ölçüde görevlerini yapan futbolcular. Onların da kapasiteleri Chibuzor hariç 90 dakikaya yayılacak ölçüde değil.

Girne Halk Evi, kanatları hemen hiç kullanamıyor. Solda oynayan Mehmet Erfinike ve sağ kanatta oynayan Ümit neredeyse bir tek topu bile Chibuzor’la buluşturamadılar. Topu kaldırıyorlar, Chibuzor’a gitmeden top rakip savunmada kalıyor. Chibuzor, bir kez boş alan buldu ve topu filelere gönderdi. Onu da, Doğan Türk Birliği’nin kaptırdığı topu savunmanın hızla kendisine göndermesi ile kazandı. Onlar kötü de, yerlerine giren Salih ve Mehmet Yıldız çok mu iyi derseniz, alın birini vurun diğerine. O derece yani! Savunmadan çıkan topla buluşan Chibuzor topu filelere göndermese, gol atmaları mucizelere kalmış. Sonradan oyuna giren Salih, önünden geçen topa dokunacak beceriyi bile gösteremedi.

Bu takım futbol olarak her geçen hafta aşama kaydediyor. Top kendilerinde iken nereye koşacaklarını, kime pas vermeleri gerektiğini, rakip topa sahip olduğunda nasıl kademe yapacaklarını ilk haftalara göre bayağı iyi öğrenmişler. Ama akıllarından geçeni ayaklarına uygulatmakta sorun yaşıyorlar. Chibuzor dışında gol atacak, hücumda çoğalacak futbolcu da olmayınca, direnme güçleri azalıyor, rakibin de gol atacak iyi futbolcuları varsa, yenilgi kaçınılmaz oluyor.

Doğan T. Birliği bugün rakibini iki farklı skorla geçti ama futbol olarak pek de ortaya bir şey koyamadı. Dört değişiklik yaptılar, üçü sakatlık nedeniyle oldu. Sakatlanması nedeniyle erken çıkan Billy’nin yerine giren Tansel, ilk yarıda etkili olamadı ama ikinci yarıda buluştuğu iki topu filelere göndererek golcülüğünü kanıtladı.

Kanatlardan Kenan ve Tansel ile gelen Doğan Türk Birliği, ortada Kaan ve Halil ile birçok pozisyon buldular ama bunları bir türlü çerçevenin içine gönderme becerisini gösteremediler. Tabi, GHE kalecisi Feyyaz’ın üzerine gelen topları çıkarmakta, savunmanın da topu uzaklaştırmada başarılı olduğu gerçeğini de unutmamak gerekir.

Yedikleri golün faturası Chibuzor’u kontrol etme görevi verilen Afün’e kesildi. İkinci yarıya Afün yerine Ali Akbulut’u alan Doğan, onu ortaya, Ali Savaşan’ı ise sol beke çekti. Salih’in yerine giren Mahmut da savunmanın göbeğinde Ahmet Sönmez’e eşlik etmeye başladı. Ahmet Sönmez, Kenan’ın kullandığı köşe atışında yine rakip kale önünde yerini aldı. GHE hücum futbolcuları Onunla birlikte gelmeyerek savunma yapmayınca, Ahmet resim çektirir gibi yükseldi ve kafa ile golü attı. Farouk, savunmanın sağında mükemmel oynadı. Sadece savunma yapmadı, kestiği her topu ileri taşıdı.

Bu yazı toplam 799 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar