Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Mormenekşe’ye ikinci şans

A+A-

İlk devrede kötü oynamalarına rağmen, Cemil’in ayağından buldukları golle önde kapamaları ve ikinci devreye moralli başlamaları, oyun kontrolü açısından önemliydi. Dirençli ve istekli bir Esentepe karşısında ikinci devrede topa daha fazla sahip olup özellikle orta alanda oyun üstünlüğünün kurulması gerekiyordu ki kırmızı yeşilliler bunu başardılar. Kemal, Mehmet Fuat ve arkadan çıkışlarda günün başarılı isimlerinden Yusuf’la orta alanda istenen organizasyon kuruldu. Göbekten rakibe fırsat verilmedi. Oyunu son bölümlerinde yüzde yüzlük iki fırsat kaçtı ama takım kaleci Devrim ve savunma sayesinde o fırsatları aramadı. Fevzi’nin gerek savunmada gerekse hücuma iyi oluşu, solda ise Hasan Mani’nin sürekli top taşıyarak rakip savunmayı yıpratması takım adına olumlu işlerdi. Cemil’in golcülüğünü konuşturması yanında sağdan soldan top taşıması da takımın hücumdaki etkinliğini devam diri tuttu. Daha dengeli bir oyun sistemini ligin sonunda da olsa oturtmayı başaran Eralp hoca, takımın bu sezon da zirve mücadelesine ortak olma başarısını göstermesini sağladı. Mormenekşe’ye son üç hafta öncesinde yeniden Süper Lig şansı doğdu. Bu oyuna eklenecek daha fazla motivasyon ve dün pek olmayan taraftar desteği de eklenirse, süper lige çıkmak için yine kapıya kadar gelme becerisi gösterilmiş olacak.

Esentepe maça iyi organize olarak başladı. Ortada Umar ve Burak’la etkili olundu. Rakibe çok top kaptırılmadan ve göbekte pozisyon verilmeden hücuma çıkıldı. Ancak takımın son vuruşlarda etkili oyuncusunun olmayışı, dünkü maçtaki en büyük handikaptı. Top ceza alanına kadar geliyor, ancak kaleye gidemiyor. Bu mücadeleyi ve organizasyonu yapmayı beceren bir takımın çok iyi bir de golcüsü olması gerekirdi. Olmayınca yenik durumdan kurtulmak için gerekli gol de ikinci devredeki mücadeleye karşın gelmedi. Ceza alanı içerisinde bulunan 1-2 pozisyon da cömertçe harcandı. Ancak özkaynaklarından yetişen bu kadar iyi oyuncunun oluşturduğu bir takımın, golcü noksanlığı yaşaması ise üzücüdür.
Serdar Bilgimer zaman zaman artan tansiyon içerisinde çok iyi bir yönetim gösterdi. Gösterdiği yedi sarı kartın hepsi doğruydu ve yerinde gösterildi. Pozisyonlara yakındı ve sakin oluşu futbolcuların tansiyonunun daha fazla yükselmesini bir anlamda engellemiş oldu. Ancak golde ofsayt veya gol kararı için yardımcı hakem Özal Çağlayan’ın bir an beklemesi Esentepe futbolcularında haklı olarak şüphe ve tepki uyandırdı. Maçın 86. dakikasında arkadan hareketlenerek koşan ve ofsayt pozisyonunda olmayan Hasan Aksoy’u fark etmemesi ve ilk pozisyondaki oyuncu için bayrak kaldırması ise diğer yardımcı hakem Murat İyem için de eksi puan oldu.

Bu yazı toplam 1095 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar