Necmi Belge

Necmi Belge

KTFF-KOP geçici anlaşması Rum’a teslim mi?

A+A-

Anımsanacağı gibi, 2012 Aralık ayında “Kıbrıs’ta futbolu birleştirme” misyonu ile yola çıkan Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu, FIFA gözetiminde Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile uzun bir görüşme sürecinin  ardından 5 Kasım 2013 tarihinde bir geçici anlaşmaya imza atmıştı.
Bunun anlaşma üzerine, “KKTC sonsuza dek yaşayacak” diyerek çılgına dönen ve KKTC’den rant sağlayan statükocular Sertoğlu’na saldırmaya başladılar.
Ne var ki, siyasal görüş olarak sağda olan ve Ulusal Birlik Partisi’nin ağır toplarından ve vazgeçilmezlerinden olan, hatta hep adı Lefkoşa Belediye başaknlığında geçen, geçtiğimiz Belediye başkanlığı seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden aday olan Sertoğlu’nun bu hareketi sağ kesimden büyük tepki gördü.
Başta, Ulusal Birlik Partisi, başta CTP-BG’nin iktidar ortağı DP-UG, Mücahit örgütleri ve kendilerini statükonun en büyük koruyucusu ilan eden bir gazete hemen hemen her gün, adeta Pehlivan Tefrikası gibi, hen ön sayfadan hem de arka sayfadan Sertoğlu’na saldırarak, Sertoğlu’nu vatan haini ilan etti.
Ne var ki, Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğu iktidardaki CTP-BG ile Kıbrıs’ta barış, çözüm ve Birleşik Kıbrıs isteyen güçler ve Türkiye’nin belki de Atatürk’ten sonra en karizmatik ve iş bitirici dünya lideri olma yolundaki Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonunda tarihi adımlar attı.
İşte, bu Hasan Sertoğlu tamamen Ulusal Birlik Partisi’nin tercihiyle, kendisinin hiçbir talebi olmadan Haziran ayında yapılacak olan Lefkoşa Belediye başkanlığına aday gösterildi.
Bunu hazmedemeyen statükocular başta bir gazete olmak üzere Mücahit örgütleri ve bazı milletvekilleri Sertoğlu’na ya imzanı geri al, ya da adaylıktan istifa et çağrıları yapmaya başladılar.
Sertoğlu’da bunun üzerine, “ben attığım imzalarımın arkasındayım, isterlerse beni aday göstermesinler” diye dik bir duruş sergiledi.
Ne tuhaftır ki, UBP tabanın baskısıyle kerhen de olsa Sertoğlu’nu aday gösteren UBP-DP/UG genel başkanları Hüseyin Özgürgün ile Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a statükocular “NASIL OLUR DA BÖYLE BİR ADAYI DESTEKLERİSİNİZ” sorusuna “O İŞ BAŞKA BU İŞ BAŞKA” şeklinde kıvrık bir yanıt veriyorlar.
Lefkoşa Belediyesi’ni sadece, Sertoğlu aday olursa kazanabilecekelerini hayal eden UBP-DP-UG itifakı adeta “Denize düşen yılana sarılır” özdeyişinden hareketle, batmamak için Sertoğlu’na sarıldılar.
Eeee peki nerde kaldı UBP-DP’nin savunduğu “KKTC SONSUZA DEK YAŞAYACAK” masalı. İlkesiz parti olmak olsa olsa bu demek.  
İşte bu noktada Sertoğlu’nu “vatan hainleri” sınıfına sokan Ortak metni bir kez daha hatırlayalım.

ORTAK METİN 
1. Birleşik Kıbrıs, Avrupa Birliği'nde ortak gelecek sağlayacak.
2. Siyasi eşitlik temelinde iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı olacak Birleşik Kıbrıs, Birleşmiş Milletler'in ve Avrupa Birliği'nin üyesi olarak tek uluslarası hukuki kimliğe ve BM kuruluş anlaşmasına uygun olarak BM'ye üye tüm ülkelerin sahip olduğu tanımlanan tek egemenliğe sahip olacaktır.
3. Bu egemenlik Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklere eşit yayılacaktır.
4. Federal Yasa tarafından düzenlenmiş tek Birleşik Kıbrıs vatandaşlığı olacaktır.
5. Birleşik Kıbrıs’ın tüm vatandaşları ayrıca, Kıbrıslı Rum Kurucu Devleti veya Kıbrıslı Türk Kurucu Devleti’nin vatandaşları olacaktır.
6. Kurucu devletler tüm yetkilerini bütünüyle ve geri döndürülemez şekilde federal hükümetin müdahalesinden özgür olarak kullanabilecektir.
7. Hiç bir taraf, diğer taraf üzerinde otorite ve idari yetkiye sahip olmayacaktır.
8. Birleşik Kıbrıs Federasyonu, iki tarafta eşzamanlı yer alacak referandumda anlaşmanın onaylanması sonucu ortaya çıkacaktır.  Federal Anayasa, Birleşik Kıbrıs’ın iki eşit statüye sahip, iki kurucu devletten oluşacağını belirtecektir.
9. Başka bir ülke ile herhangi bir şekilde kısmi veya bütünlüklü birleşme veya herhangi bir bölünme, ayrılma veya kurulu düzenin tek taraflı değişimi yasaklanacaktır.

--------


Nostalji: Efsaneler 
İlk olarak, 1911’lerde start alan Kıbrıs Türk futbolu, 1930’larda Çetinkaya ile devleşmiş ve 31 Ekim 1955’de efsaneleşmişti.
Bu dönemlerde yetişen futbolcular adeta Kıbrıs Türk futbolunun birer kanıtı olmuşlardı. İşte, bu müthiş futbolcuları bundan bir süre önce vefat eden Kıbrıs Türk futbolunun en büyük futbolcusu Mustafa Defteralı’nın cenaze töreninde resimlemeyi başarmıştık.
Kimler yok ki; Çetinkaya ile K.Kaymaklı’da efsaneleşen Özer Komando, Gençlik Gücü ile Çetinkaya’da devleşen Sonal Özgürgün ve Orhan Oytun, Gençlik Gücü’nün unutulmaz kaptanı Hasan Özkasnak, Doğan Türk Birliği’nin simgesi haline gelen Önder Konuloğlu (Ali), Çetinkaya ile Doğan Türk Birliği’nin şampiyon kadrolarında yer alan Önder (Hamamcı), Çetinkaya’nın unutulmaz defans oyuncusu Küçük Ali (Terzi Ali), Limasol Türk Ocağı’nın demir

Bu yazı toplam 1302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.