Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Halı saha turnuvalarının ve eğlence yerlerinin açık olduğu yerde…”

A+A-

Yenicami’nin 20 yaşındaki genç kramponu Yakup Şen, Yenidüzen’den Hüseyin Özbarışcı’ya konuştu ve şöyle dedi:

            “Halı saha turnuvalarının ve eğlence yerlerinin açık olduğu bir ülkede futbol oynayamamak beni üzüyor ve düşündürüyor. Ben ve benim gibi birçok arkadaşım ailemize yük olmadan okul paramızı kazandığımız futbolumuzun başlamasını istiyoruz.”

yakup-site.jpg


 

Altyapılarda da ciddi sıkıntılar yaşanıyor

 

 

            Futbolun bir türlü başlayamaması ile birlikte, psikolojik etkilerinin yanında fiziksel sıkıntılar da yaşanmaya başlanıyor, bilhassa altyapılarda. Ülkemizde faal olan futbol akademileri ve antrenörleri Kıbrıs’tan Ahmet Özyaşar’a konuştu ve çok önemli hususlara dikkat çekti.

            Çetinkaya Urcan Vangöl Akademi Koordinatörü Salih Işık, antrenman yapamayan sporcularda fiziksel kayıpların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu ve bu olumsuz sonuçların performansa yansıyacağını söyledi.

            Binatlı Altyapı Koordinatörü Ulun Cam da genç sporcuların futboldan uzaklaşıp, sanal dünyaya bağlandığını üzülerek vurguladı.

            Türk Ocağı Akademi Antrenörü Mehmet Yeşilleme ise kilolara dikkat çekti ve “ciddi kilo artışları yaşanıyor” dedi.

            Mağusa Türk Gücü Akademi Antrenörü Kemal Okta, psikolojik olarak yıkım yaşandığını belirterek, spora verilen ara daha da uzarsa çocukların belirli hedeflere ulaşmalarının daha da uzayacağını söyledi.

            Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Jeffry Chauchat da çocukların spordan uzun süre ayrı kalmalarının öteki gelişim boyutlarını da olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

 


 

Neymar’ın olgunluğu ve tecrübeli yıldızlar

 

            Şanslı bir nesiliz… Çağımız, birçok yıldızın yeteneklerini izleme fırsatı veriyor bizlere. Messi, Ronaldo, İbrahimovic, Kane, Mbappe ve daha kimler kimler.

            Benim yaş aralığında olanlar, bazı yıldızların futbol arenasına ilk çıktığı yılları da hatırlarlar. Messi gibi, Neymar gibi, Mbappe gibi… Şimdilerde de Fati bu yolda ilerliyor.

            İşte bu noktada tecrübeli teknik direktör Tite’nin açıklamalarına gidelim. Brezilya’nın Ekim ayı başında Bolivya’yı 5-0 mağlup ettiği maçın ardından Neymar’ın performansını değerlendirmiş ve 28 yaşındaki yıldız futbolcunun, artık tecrübe günlerini yaşadığını ve bu olgunluğun da takıma olumlu şekilde yansıdığını vurguladı.

            Tite açıklamasında, “Neymar artık olgun bir adam oldu. O artık genç değil. Gelişiminin devam etmesi beni çok mutlu ediyor. Eğer onun teknik ve taktik yeteneklerinden bahsetmek gerekirse, Gustavo Villani’nin onun için yaptığı benzetmeden bahsedebilirim. Gustavo, Neymar’ı ok ve yaya benzetiyor. Hem asist yapıyor, hem gol atıyor”.

            Messi ve Ronaldo’nun da artık olgun yaşlarında olduklarını da dikkate alırsak, futbolun lokomotif yıldızlarının tecrübe zamanlarında, inanılmaz işler başardıklarını bir kez daha vurgulamalıyız.

            Bunun en canlı örneği de İbrahimovic. 39 yaşındaki İsveç efsanesi, Coronavirüs’ü de yendiği bu sezonda, Serie A’da Milan formasıyla çıktığı 4 maçta, 7 gol,1 asiste ulaştı. Udinese’ye attığı gol ise, spor programlarının jeneriklerinde yer alacak cinstten bir gol olduğunu da, noktayı koymadan belirtmek isterim.

            Son söz olarak şunu da yazayım: “Neymiş efendim? Tecrübe önemliymiş!”

neymar.jpg


 

Nadal’ın liyakat nişanı

 

            Dünya sporuna adını altın harflerle yazdırmış bir isimdir Rafael Nadal. Dünya döndükçe adı anılacak bir isimdir.

            İşte bu yıldız sporcuya İspanya hükümeti, “Üstün Liyakat Nişanı” verilmesine karar kıldı.

            İspanyol sporuna verdiği katkılardan dolayı bu ödüle layık görüldüğü açıklanan Nadal, Fransa Açık’ta kazandığı şampiyonlukla, kariyerinin 20’nci grand slam zaferine ulaşmıştı.

            İspanya’da devlet tarafından kişiye özel tanınan en üst düzey onur olan “Üstün Liyakat Nişanı” geçmişte futbolcular Andres Inıesta ve Iker Casillas’a, kanocu Davil Cal’a ve kayakçı Blanca Fernandez Ochoa’ya da verilmişti.

            Bir ülke için spor ve sporcusu dışta temsiliyetin en önemli unsurlarıdır. Spor, gerek büyüyen ekonomisiyle, gerekse politika üstü duruşuyla, ülkeler açısından tanıtım, büyüme ve gelişmenin en önemli faktörlerindendir. Nadal’ın da dünya üzerinde yarattığı isim, başarıları ve ülkeye yarattığı katma değeri de kendisine bu liyakat nişanını getirdi.

            Darısı başımıza…

nadal.jpg

Bu yazı toplam 2268 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar