Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Gençlerle bu kadar

A+A-

Türk Ocağı, tamamı altyapıdan gelen ve neredeyse yarısı bu sezon ilk kez forma giyen gençlerle oynayıp gol atamayınca, Weston gibi durdurulamayan bir golcüye sahip Yonpaş Dumlupınar karşısında yenilgiden kurtulamadı.

İkinci yarıda fark bir iken “Cevdet’in kestiği, Ali’nin altı pastan zor olanı yaparak dışarı attığı top çerçeveye gitse, T. Ocağı beraberlik şansını yakalar, belki de karşılaşmayı bir puanla olsun kapama şansı bulurdu” diyeceğim ama birileri de bana “halamın da uzuvları farklı olsaydı, amcam olurdu” diyecek.

Genç takımla şampiyonluk yaşadığı sezon gol kralı olan Cevdet gol atmayı unutmuş, rakip savunma arasında ne yerden, ne de havadan top alamıyor. Ali Avcısoyu, orta sahada iş yapamadığı gibi, rakip ceza alanı içinde de etkili değil. Ocak takımında iş yapacak futbolculardan olan Doğukan sakatlanarak çıktı, yerine giren genç Eren henüz A takım için hazır değil. Mehmet Uçar, sağ kanattan top taşıyıp ortalar yaptı ama bu toplarla arkadaşları buluşamayınca, rakip savunma rahatlıkla aldı. Şükrü ile Yunus da orta sahada etkili olamayınca, Dumlupınar kazandığı her topu Adewole ve Weston ile buluşturmasını başardı.

Savunmanın göbeğinde oynayan iki İlker de Weston karşısında çok zorlandılar. Kaleci Hüseyin üç gol yedi ama gollerdeki hatalar savunmadan kaynaklandı. Hüseyin birkaç pozisyonda da golü önledi.

Bir tek sağ bekte oynayan genç Can Polat görevini tam yaptı. Çok süratli ve fizik gücü yüksek Weston’u kanada geldiğinde zaman zaman da olsa durdurmasını başardı. Ayrıca Adewole karşısında da başarılı hamleler yaptı.

T. Ocağı’nın sorunu gol atamamak; atamayınca da, yabancıları iyi olan takımlara karşı başarılı olması olası değil. İlk devrede topladığı puanlar sayesinde düşme potasından uzakta ama düşmesi kesin takımlardan üçer puan alamazsa, Play Out oynaması kaçınılmaz olacak. Bunun ilk denemesi haftaya Girne Halk Evi karşısında olacak.

Dumlupınar, gol yapma becerisi olmayan Ocak karşısında çok rahat bir maç oynadı. Weston’un köşe atışından gelen topa herkesten fazla yükselerek attığı gol ile maça önde başladı. İkinci yarıda üzerine çektiği T. Ocağı’nı, yakaladıkları topları Weston ile buluşturarak farkı çoğalttılar. Weston, sadece iki gol attığı için değil; rakip alanda, orta sahada ve özellikle rakip duran top kullandığında, kendi ceza alanında havadan tek bir topu bile sektirmediği için de başarılı oldu. İlker Tek de uzun boylu stoper ama Weston, neredeyse ondan bir metre fazla sıçrıyor hava toplarında. Zaten ilk golü de öyle attı.

Dumlupınar, makine düzeni gibi disiplinli oynayan bir takım. Top kendilerinde iken çok adamla çıkıyor, ayağa paslarla Weston veya Adewole’yi buluşturuyorlar, Weston da çerçeveyi bulmakta zorlanmıyor. Mehmet Altın da onlara uyabilse, gol atma şansları yükselecek.

 

Bu yazı toplam 1000 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar