Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Gençler böyle olmalı

A+A-

Rakibin iddiası olmayabilir. Hafta arası kupa maçından yorgun olabilir. Ya da riske girmek istemeyebilir. Ancak Gençler Birliği şampiyonluğa oynayacaksa hep bu şekilde oynamalıdır. Taraftarıyla, yönetimiyle, futbolcusuyla centilmence ve Fair-play’i unutmadan oynamalıdır ki kazansa da kaybetse de takdir alsın. Dün takdir aldılar.

Maçta, ilk devrede stresliydiler. Ancak İkinci devrede daha pozitif bir kırmızı siyahlı takım izledik. Abdullah orta alanda etkiliydi. Ara paslarıyla hücumdaki oyuncuları pozisyonlara soktu. Katkısı çok fazlaydı. Malik ve geriden gelen Halil Türen’le çok pozitif bir orta alan kurgusu oluşturdular. Orta alanı çabuk geçen ve rakip yarı sahaya en az altı oyuncuyla yerleşerek pozisyon üretmeyi başaran takımda hücumdaki oyuncular da dün iş bitirici görevlerini yerine getirmeyi başardılar.

Emmanuel, savunma ortasında bulduğu ilk pozisyonu kaçırmasına rağmen, ikincisini golle değerlendirerek takımına nefes aldırdı. Yaklaşık yirmi dakika sonrasında ise genelde yedek oyuncu durumda izlediğimiz ve dün ilk onbir oynayan Tacettin’in güzel golüyle takım iyice rahatladı. Sertan, sürekli hareketli oynayarak rakip savunmada adam eksiltme görevi gördü. Arif ve Şenol ciddi eksikliklerdi. Ancak şampiyonluğa oynayan bir takımın yedek kulübesindeki oyuncular da böyle maçlarda görevlerini yerine getirerek takıma katkılarını yapmaları gerekir. Dün bu yapıldı. Bundan sonraki maçlarda da yapılması gerekir ki son haftaya kadar şampiyonluk mücadelesi devam etsin.

Küçük Kaymaklı ise kupa yorgunluğunu maçın ikinci devresinde hissetti. Oyuncular tabii ki bir ay sonraki finali de düşünerek risksiz oynamak zorunda kaldılar. Sakatlık tehlikesi de düşünülerek oynadılar. Ancak hücuma yönelik rahat oynayan takımda ilk devrede net iki pozisyon cömertçe harcandı. Savunmada yaşanan gevşeklik ise iki golü getirdi. Sonuç olarak yeşil siyahlılar haftayı puansız kapatırlarken, onlar için önemli olan sakatlık veya ceza tehlikesini yaşamadan maçı tamamlamış oldular.

Serkan Durmaz ve yardımcıları iyi bir yönetim gösterdiler.

Bu arada Gençler Birliği taraftarlarını da tebrik ve takdir etmek isterim. Geçen hafta oluşan kötü imajı bu hafta yaptıkları destek ve bayraklı-şenlikli tezahüratlarla silmeyi başardılar. Ligin son haftasında ne olur bilemeyiz. Ancak kalıcı olan fair-play’dir.

 

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar