Hasan Ecer

Hasan Ecer

Futbolla bir şans verin

A+A-

Fazla alışık olmadığımız, hatta milli duygularımızı ülke bütünlüğü içerisinde çok da ön plana çıkaramadığımız, birlikte hareket edip, içten ve samimi duygularla yaşayamadığımız bu tür organizsayonlara her zaman hasret kalmışızdır.

        Aslında hepimiz dünyalıyız. Hepimiz insan olarak dünyaya gelmiş ve hepimiz dünyanın nimetlerinden asgari şekilde faydalanmak istiyoruz. Ancak gelin görün ki, siyasetin kurbanı olmaktan kurtulamıyoruz. Dünyayı yönetiyorum diyenler, insanlar arasında ayrımcılık yapıp, insanları farklılaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu bir insanlık ayıbıdır ve ilgilileri şiddetle kınıyorum.

        Şimdi soruyorum ayrımcılık yapan siyasilere. Sporun anlamı nedir? Aslında çok iyi biliyorlar ama ben yine de hatırlatmak istiyorum.

        Spor; kardeşliktir, dostluktur, barıştır, ülkeleri bir birine yaklaştıran, kaynaştıran, dil, din, ırk, renk ayrımı yapılmayan dünyada barışı sağlayan tek unsurdur.

        Dün ülkemizde bu söylediklerimi pekiştiren “Conifa Euro 2017 Futbol Turnuvası” düzenlendi. Eksiklerimiz varmıydı; elbette vardı. Tanınmamış ülkelerin organizasyon eksikliği olması kadar doğal bir şey olamaz. Ne kadar çok organizsyonlara katılırsanız, o kadar iyi organizsyon yaparsınız. Çünkü tecrübe, yaşayarak öğrenilen bir olaydır.

         Dünyadan dışlanırsanız, ancak olanaklarınız çerçevesinde organizasyon yapabilirsiniz. Tanınmamış yedi ülke ile birlikte dün gece açılışını yaptığımız, 17’ci DR. FAZIL KÜÇÜK SPOR OYUNLARI çerçevesinde “CONIFA EURO 2017 FUTBOL TURNUNASI”nın en büyük eksikliği, tanınmamışlıktı.

        Tanısanız da tanımasanız da, bizlerin spor yapmamızı engelleyemeyeceksiniz. Dün açılışını yaptığımız turnuvada emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Bizlere bu duyguyu yaşattıkları için de binlerce kez teşekkür ederim. Conifa Avrupa Başkanı, Conifa Dünya Başkanı ülkemize geldi. Organizsyonla ilgili memnuniyetlerini belirten birer konuşma yaptılar. Bunlar gerçekten ülkemiz adına önemli gelişmelerdir.

        Umarım bu çabalar ileriki yıllarda bizlerin UEFA ve FIFA kapısının aralanmasında önemli yerlere taşır.

         Gönül arzu ederdi BRT'nin naklen yayınladığı tüm maçları Türkiye televizyonlarından bazıları da versindi. Yine de NTV televizyonu naklen yayınlanacak maçları bir gün sonra yayınlayacak olması bu organizasyonun tanıtımı açısından oldukça önemlidir.

        Böyle bir organizasyonu sadece BRT yayını ile dünyaya ulaştırmak yeterli değildir. Kısıtlı olanaklarla BRT kurumu yapabileceğinin en iyisini mutlaka yapacaktır. Ama burda esas olan TRT Kurumu ile işbirliği içerisinde bu başarılı organizasyonu dünyanın her köşesine ulaştırabilmekti.

         Federasyonun bu konuda girişimleri olduğunu biliyorum. Ancak elinden geleni yapmasına rağmen olumlu sonuç alınamamıştır. Bunun elbette bir açıklaması vardır. Bekleyip göreceğiz.

        Açılış maçına gelince. Fazla keyif aldığımı söyleyemem. Vasatın altında bir oyun izledik. Favori olan millilerimiz bekleneni veremedi. Son dakikada gelen gol sadece umutlarımızın devam etmesine neden oldu.

Bu yazı toplam 1423 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.