Burhan Gürkan

Burhan Gürkan

Engomi, Zürih, Riva

A+A-

 

Tarihi ‘Zürih Zirvesi’nin üzerinden yaklaşık üç yıl geçti.
Üç yıl önce 5 Kasım tarihi “Kıbrıs’ta futbolun birleşmesi” yönünden büyük bir heyecanın yaşandığı gündü.
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Futbol Federasyonu, Zürih’te, şu sıralar dünya futbolundan men edilen FIFA ve UEFA başkanları şahitliğinde geçici düzenleme metine imza atmışlardı.
Spor basını olarak o zaman dilimindeki heyecanımız bir başkaydı tabi.


Gazetemiz adına mesai arkadaşımız Eren Şişik, an be an bize Zürih’teki gelişmeleri aktarırken, biz interaktif bir şekilde kamuoyuna bilgiyi paylaşıyor, bir gün sonrası için de haberleri derliyorduk. Günün sonunda ‘Bu iş olacak’ diyerek gazeteden evlerimize ayrılmıştık.

Kolay değil, uzun yıllardır ambargolar altında ezilen ülke gençliği için bir umut ışığı doğmuştu. 2012 sonunda önce Engomi, sonra 2013 yılında da Lefkoşa’nın kuzeyinde bir araya gelmişti iki federasyonun yetkilileri.

Zürih’teki görüşme ve geçici düzenleme metni ile birlikte yeni süreçte hep belirtilen bir sonraki noktaya ulaşılamadı. Fransız Elçiliği’nde resepsiyonlardan tutun, KTFF’nin Ödül Gecesi’ne KOP başkanının katılımı ile umutlar hep taze tutulmaya çalışıldı. Danışman olarak göreve getirilen isim daha önce FIFA’da çalışmış ve FIFA başkanlığı için aday olmuş bir isimdi. KOP, KTFF’nin kurulduğuna dair resmi belgeyi isteyince süreç tıkandı, taraflar elini eteğini çekti.

Her zaman sorduğumuzda bir ‘B Planı’nın olduğunu biliyorduk. Ancak tahmin üretsek de o planın ne olduğunu hiç bilemedik. O kadar emin ilerleyen ve herhangi bir kötü gidişata göre yapılacak hamlenin belli olduğu bir hava vardı ama istenilen hamleyi göremedik malesef. Yaşananlardan sonra heyecan veren sürecin devamı da gelmedi.

Adada ofis açacak diye ortalığı inlettiğimiz, namlunun ucuna koyduğumuz, ‘Gelip de bir KTFF’yi ziyaret etmedi’ dediğimiz, aynı kareye girmekten çekinen TFF başkanı ile buzlar eridi bir anda. Riva’da ziyaret edildi, gelecek için olumlu mesajlar verildi. Şimdi yüzümüzü o tarafa çevirdik, neler olacak bekliyoruz.

Eğer, TFF bu ülke futbolunun dışa açılımı için olumlu bir adım atarsa ‘Helal olsun be!’ derim. Ama biliyorum ki at(a)mayacak...

2013 yılı heyecanlı geçti. 2012 Aralık sonu Engomi’de başlayan süreç, 2013 Kasım’ında Zürih’e taşındı. Gelinen son nokta ise Ekim 2016 Riva...

Futbol tabiri ile hava güzeldi, zemin güzeldi. Her şey futbol oynamaya müsaitti... Ancak o arzu edilen futbol bu adada henüz oynanamadı...

Yeniden her şey müsait olur mu? Zaman gösterecek. Bilinen tek şey, o eski heyecanın yerini umutsuzluğa bıraktığıdır...

------------------------------------------------------

SOSYAL MEDYA 

Aaron Ramsey: "Mesut golü atmadan önce defalarca 'Vur artık şuna' diye bağırdım ama oyuncuları yatırmaya devam etti."

 

----------------------------------------

Mormenekşe’nin geleceği onlar 


Ülkemizde her futbol karşılaşmasının başında ve devre arasında çocukları sahada görmek mümkün.
Hafta başında Doğan Türk Birliği ile Mormenekşe arasında oynanan karşılaşmada da öyleydi. Küçükler o kadar istekli bir şekilde futbol oynuyorlardı ki, onları görüntülememek olmazdı. Mormenekşeli küçükler belki de ileride kenardan seyrettikleri abilerinin yerine yeşil sahada olacak, başka küçüklere örnek teşkil edecekler...

------------------------------------------------

Efsane kupanın yaratıcısı 

Silvio Gazzaniga, İtalyan heykeltraş.
Kendisini ön plana çıkan eser ise Dünya Kupası.
Daha önce Jules Rimet Kupası olarak bilinen kupayı Brezilya’nın 3 kez kazanarak kalıcı olarak sahiplenmesinin ardından yeni bir kupa arayışı başladı.
7 farklı ülkeden 53 farklı tasarım içerisinde Gazzaniga’nın tasarımı seçimle kabul edildi. 70’lerden günümüze kadar gelen kupanın yanı sıra Gazzaniga, UEFA Süper Kupa ve UEFA Kupası’nın da tasarımcısı.
Hafta başında Gazzaniga’nın 94 yaşında hayata gözlerini yumması sonrası efsane kupa öksüz kaldı.

Bu yazı toplam 1614 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.