• Lefkoşa 13 °C
 • Girne 13 °C
 • Güzelyurt 11 °C
 • İskele 12 °C
 • Mağusa 12 °C
 • Lefke 13 °C
 • İstanbul 10 °C
 • London 10 °C

“Bu sistemle oynanamaz”

“Bu sistemle oynanamaz”
KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, futbolun devamının mevcut şartlarda zor olduğunu belirtti

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile futbolun devamıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sertoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın Spor Dairesi’ne spora geri dönüş için verdiği kurallar listesine atıfta bulunarak; “Bu yıl futbol oynanır, oynanmaz, ileriki günlerde belli olacak. Ama bu sistem değişmezse oynanamaz. Bunları konuşacak muhatap yok. Bir süre daha her şey askıda kalacak. Gidişat o yönde” dedi.

Temaslı takibin futbolun devamı için kalkması gerektiğini ancak futbol için bunun özellikle yapılmasının zor olduğunu daha önce de söylediğini belirten Sertoğlu, Sağlık Bakanlığı ile ilgili olarak “Amaçları net, bir şekilde futbol oynamayın, size oynamayın diyemeyiz ama korkarız, siz çıkın karar alın şeklinde ima ediyorlar. Oynatmayacaksanız çıkıp erkek gibi biz bu ülkede 3-5 ay daha bu sistemi değişemeyiz, takım sporlarını açamayız diyeceksiniz. Bu kulüplere yazık günahtır” dedi.

Sertoğlu TC Lefkoşa Büyükelçiliğinin kendilerinden habersiz kulüplere yaptığı yardımla ilgili olarak “Seçime 3 gün kala sen 100 kusur kulübe yardım yapıyorsun ve bir telefon açıp Hasan başkan biz uygun gördük ve kulüplere yardım yapıyoruz demiyorsun. Ben bir şey mi diyecektim? Ama seçim öncesi alelacele, habersiz yardım yapılması KTFF’ye büyük saygısızlıktır. Bundan sonra benden saygı beklemesinler” açıklamasını yaptı.

 

Sertoğlu: Seçim olduğu için konuşmadık, artık konuşabiliriz

“Uzunca bir süre konuşmadık. Konuşmadığımız için bazı arkadaşlar bizi eleştirdi ama ülkede bir seçim ortamı vardı ve bizim söyleyeceklerimiz seçimde lehte ve aleyhte kullanılabilirdi. Seçim bitti, artık konuşabiliriz” diyen KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, “Spor Dairesi’nde 4 federasyon başkanımızla birlikte toplantı yaptık. Onu gördükten sonra burada her şeyi açık yüreklilikle, şeffaf bir şekilde konuşmak için basın toplantısı düzenledik. Basında Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın demeci oldu. Onu duyan antrenmanlara başladı. Yalan yazıldı, yanlış yapıldı demiyorum. Kimseyle kavga etmeye gelmedim” dedi.

 

“Şimdiki Cumhurbaşkanı GHE kulübünde biz isteriz Sertoğlu istemez deyince her şey alevlendi”

“16 Eylül’de ben bir basın açıklaması yaptım. Sonrasında olanlar oldu” diyen Hasan Sertoğlu, “Futbolumuza dokunma, geri ver denildi. Eski başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın GHE kulübüne gitmesi ve müsteşarını arayıp biz oynanmasını isterik, Sertoğlu istemez demesinden sonra alevlendi her şey. Ben de o gün madem istersiniz oynansın, buyurun oynansın dedim” ifadelerini kullandı.

 

“Bir ay oldu, yazımıza Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt yok”

“22 Eylülde Sağlık Bakanlığına yazı yazdım. Bugün 20 Ekim. Bir ay geçiyor. Futbol binlerce insanı ülkede ilgilendiren spor dalı olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’ndan KTFF’ye bugün yanıt gelmedi” diyen Sertoğlu, “Spor Dairesi’nin yaptığı görüşmeler normalde KTFF’yi çok fazla ilgilendirmez. Özerk yapımızda kendi kendini idare eden, genel kurullarda kararlarını alan bir sivil toplum örgütü ve markadır. KTFF size bir yazı yazar, bu kadar ciddi bir mesele de vardır, bir cevap vermek zorundasınız. İki gün sonra bir ay dolar. 30 gün sonra cevap gelmezse yasal şikayetimizi yapacağız. Bu cevabı vermek zorundadır Sağlık Bakanlığı” dedi.

 

“Temaslı takip sistemini özel olarak kaldırma mecburiyetinde değiller ama bunu söylemek zorundalar”

“Ben Genel Kurul’da da söyledim. Sağlık Bakanlığı bize temaslı takip sistemini özel olarak kaldırma mecburiyetinde değildir. Ama bunu söylemek zorundadır” şeklinde sözlerini sürdüren Sertoğlu, “Dünyada futbol nasıl oynanır, ben yazdım ve açıkladım, buyurun yapın dedim. Daha bir şey yok, yapamadılar. Dün Spor Dairesi’ndeki toplantıda gördük ki temaslı takip sisteminden kesinlikle vazgeçmiyorlar. Biraz yumuşattılar. Bugün o da bir muamma. Bize bu yazıyı verdiler ve dediler ki basınla paylaşmayın. Beni basından birçok arkadaş aradı, ben kimseye bir şey demedim. Bugün basında çıktı” dedi.

 

“Özel sektörde çalışan arkadaşların hali ne olacak?”

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Pozitif vaka çıkarsa takım bir yere alınır, orada antrenmanlar maçlar devam edilir. Ayrıca ailesi karantinaya alınır. Özel sektörde çalışan arkadaşların hali ne olacak? Bu vakalar illa ki çıkacak. Dört günde yaşadığımı söyleyeyim; minimum 700-800 kişi ile temas ettim. Stres yaşadım. Bir saat Maliyedeydim Cuma günü. Toplantı yaptık dün bir odanın içinde. Çıktık toplantıdan, iki saat sonra federasyon başkanlarımızdan birini temaslı olarak aldılar. Biz bu arkadaşın test sonucu çıkana kadar ciddi stres yaşadık. Allaha şükür negatif çıktı. Bunlar gerçeklerdir. Ortamımız budur.”

 

“İş, aş dururken futbola ayrıcalık yapamazsınız”

“Ekonomik değeri ciddi şekilde ülkeye yansıyan iş yerlerinde bu sistem varken, bize futbola bu ayrıcalığı zor yaparlar dedim. Yaparlarsa o insanlara haksızlıktır. İş, aş dururken, futbola ayrıcalık yapamazsınız. Ben bunları söyledim, en sonunda yalancı oldum” diyen Sertoğlu, “Üç ay sonra herkes benim dediğime geldi. Ben bunun böyle olacağını bilirdim. Bizim ülkemizde seçim dönemlerinde her şeyin söylenmesi alışkanlıktır. Seçim bitince gerçeklerle yüzleşiriz. Biz dün yüzleştik. O yüzden kulüp başkanlarına sezonu açmayın, ben size süre vereceğim dedim. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu antrenman yapabilirsiniz dedi, biz öyle olunca bir şey demedik. Ama kulüplerimize masraf yapmayın dedik” şeklinde konuştu.

 

“Sistem değişmezse futbol oynanmaz. Bir süre daha her şey askıda kalacak”

“PCR testlerini kulüpler kendileri yapacaklar. Temaslı takip sistemi kesinlikle kalkmayacak. Maçlar seyircisiz oynanacak. Otobüslerde mesafeli gidilecek, hijyen kurallarını okudunuz. Bizim ülkemizde bunu yapabilecek kulüp yoktur” diyen Sertoğlu, “Ama bütün futbolu bir iki kulübün ensesine asamayız. KTFF olarak ben de bunları karşılayamam. Bu yıl futbol oynanır, oynanmaz, ileriki günlerde belli olacak. Ama bu sistem değişmezse oynanamaz. Bunları konuşacak muhatap yok. Bir süre daha her şey askıda kalacak. Gidişat o yönde. 33 kulüp karar aldı ve dedi ki protokolün yapılması ve futbolun oynanması için tam yetki verdi. O zaman gelsinler protokolü yapalım. Bu yetki bende olduğu sürece bir daha genel kurul toplamam” ifadelerini kullandı.

 

“Amaçları net, biz durduramıyoruz, siz durdurun diyorlar”

Kulüpler Birliği’nin Çarşamba günü toplanarak Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kuralları görüşeceğini belirten Sertoğlu, “Futbolu başlattık mı durduramayız. Bunun garantisini veremeyiz dediler. Amaçları net, bir şekilde futbol oynamayın, size oynamayın diyemeyiz ama korkarız, siz çıkın karar alın. Yok arkadaşlar, oralarını geçtik iki ay önce. Ben bir yıl askıya alabiliriz demiştik. Oynatamazsınız çıkıp erkek gibi biz bu ülkede 3-5 ay daha bu sistemi değişemeyiz, takım sporlarını açamayız diyeceksiniz. Bu kulüplere yazık günahtır. Diğer federasyon başkanımız da benimle aynı fikirdedir. Bu sistemle liglerin devam edilemeyeceğini belirttiler” dedi.

 

“Spor Dairesi’nde futbolun başlamasıyla ilgili ben bir ışık görmedim”

“Devlet ortaya bir şey koyması lazım. Şu anda maddi ve manevi, yasal olarak da biz takım sporları ile ilgili bir hamle yapamayız. 2-3 ay daha beklememiz lazım” diyerek sözlerini sürdüren Sertoğlu şunları belirtti: “Bu dünyanın sonu değil. Herkes sabretsin. Daha sonra en güçlü şekilde döneriz. Bu şekilde birilerinin bir şey söylemesi lazım. Çocuk oyuncağı mı bu? Devlet adamları verdikleri kararlarda tutarlı olacak. Ben kime güvenip 32 kulübe çıkın başlayın diyeceğim. Kulüpler batarsa 3 yılda da kendimize gelemeyiz. Futbolun başlamasıyla ilgili ben dün bir ışık görmedim, görmeyeceğimi de bilirdim. Hiçbir şey olmadı.”

 

“TC Elçiliği yardım yaparken bana sormadı, benden saygı beklemesin”

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu şu şekilde sözlerine devam etti: “10 yılı geçtim, özellikle son dönemlerde TC Büyükelçiliği’nden futbol kulüplerine yardım istedim. Koordinasyon Ofisi meselesi vardı. 31 federasyon imza koydu, ben koymadım. O zaman üyelerimizde destek veren de vardı, karşı çıkan da, ondan dolayı imza koymadım. Dönemin Başbakanı Hüseyin Özgürgün bana imza koyman lazım dedi. Koymayacağım dedim. O günden sonra Koordinasyon Ofisi başına geçen arkadaş bana bir düşmanlık besledi. Olabilir. Ben bunu engellemişim gibi de görebilir ama KTFF, Hasan Sertoğlu’nun babasının malı değildir. KTFF bir markadır. Bu markayı hep birlikte yaptık. Seçime 3 gün kala sen 100 kusur kulübe yardım yapıyorsun ve bir telefon açıp Hasan başkan biz uygun gördük ve kulüplere yardım yapıyoruz. Ben bir şey mi diyecektim? Keşke her zaman yapsanız bu yardımları. Ama seçime bir gün kala bu kurumun başkanından habersiz alelacele alarm varmış gibi yardımın yapılmasıyla KTFF’ye ciddi bir saygısızlık yapmış olsun. Bundan dolayı da benim saygımı bundan sonra beklemesin. Saygı da gösterilmezse bizden de saygı beklemesin.” dedi

Sertoğlu sözlerinin sonunda “Futbol dünyada oluşturulan şartlarla devam etti. Bizde de aynı şartlar oluşturulursa yarın başlatırız. Öngörüm yılbaşına kadar açılım olmayacak. Ama memlekette hükümet değişmesi halinde belki de daha erken başlayacak” dedi.

Bu haber toplam 3148 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ersalan adaylık hazırlığında24 Kasım 2020 Salı 20:48
 • Futbolun Şehirleri - Gazimağusa yayınlandı24 Kasım 2020 Salı 09:52
 • Berkem Korbay adaylığını açıkladı19 Kasım 2020 Perşembe 18:06
 • Futbolcular yeni başkanını 2 Aralık’ta seçecek18 Kasım 2020 Çarşamba 16:12
 • LTTFF’den BRT’ye ziyaret18 Kasım 2020 Çarşamba 14:30
 • Hamitköy Akademisi büyüyor18 Kasım 2020 Çarşamba 14:23
 • Zihni, Maidstone ile devam ediyor18 Kasım 2020 Çarşamba 12:34
 • LTTFF’den KTFF’ye ziyaret17 Kasım 2020 Salı 15:35
 • “Temaslı takip olduğu sürece lig nasıl oynansın ki?”16 Kasım 2020 Pazartesi 12:16
 • “Eleştirilerin yeri KTFF değil”14 Kasım 2020 Cumartesi 15:52
 • K-Pet Süper Lig
  STakımOGBMP
  1MAĞUSA TÜRK GÜCÜ30244276
  2MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK30185759
  3DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK30176757
  4TÜRK OCAĞI LİMASOL301410652
  5YENİCAMİ AK30156951
  6BAF ÜLKÜ YURDU301351244
  7CİHANGİR GSK301341343
  8GÖÇMENKÖY İYSK301261242
  9LEFKE TSK301161339
  10KÜÇÜK KAYMAKLI TSK301151437
  11GÖNYELİ SK301131636
  12HAMİTKÖY ŞHSK30971434
  13BİNATLI YSK30971434
  14DÜZKAYA KOSK30751826
  15ÇETİNKAYA TSK30671725
  16GENÇLİK GÜCÜ TSK30462018
  K-Pet Birinci Lig
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Spor Yeni | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.