Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

#bazılarıhepyaşar

A+A-

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle 3 ayı aşkın bir süre ara verilen ülke futbolumuz, Kıbrıs Türk (ya da genel bir tabirle Kıbrıs futbolunun) futbolunun en önemli derbilerinden olan Doğan Türk Birliği-Türk Ocağı derbisi ile yeniden start aldı. Özlemiştik futbolu.

Bu derbi öncesinde Girne’de Mete Adanır Stadı’nda duygu seli de yaşandı. Türk Ocağı Kadın Futbol Takımı’nda forma giyen ve genç yaşında yaşamını yitiren Deniz Nasıfoğlu unutulmadı.

Deniz’in fotoğrafı ve “bazılarıhepyaşar” hashtagi ile sahaya çıkan sporculara, tribünleri dolduran 3 bine yakın kalabalık seyirci topluluğu da alkışlarla ve Deniz sloganları ile eşlik etti.

Gözler doldu, yürekler burkuldu ama Deniz’ler unutulmadı.

Bu maçın duygusal anıydı, bir de olumsuz yanı vardı.

“Bazıları hep yaşar” sloganını Deniz Nasıfoğlu için atarken, bir de hiç değişmeyen tribün holiganlığının da çağımızda hâlâ yaşadığını gözlemliyoruz.

Doğan’ın 2-0 galip ayrıldığı karşılaşmanın son bölümünde bir taraftan tarafından karşı tribüne atılan içi dolu bir meşrubat tenekesi basın tribününde karşılaşmayı takip eden KTSYD Eski Başkanı Ogün Genç Kaçmaz’ın başına isabet etti.

Bu kabul edilebilir bir durum değildir, hele hele de bu eylemi gerçekleştiren 15-16 yaşında bir genç olunca eylem daha bir vahim boyuta taşınır.

Sportmenlik ve ahlak konusunda da ciddi yol almalıyız. Aksi halinde daha uzun yıllar, “Tribünlerimiz neden boş?”, “Kadınlar ve çocuklar maçlara neden gelmiyor?”, “Neden bir adım ileriye gidemiyoruz?” diye kendi kendimize sorup sorup dururuz.

Geçmiş olsun Ogün Genç Kaçmaz ve iyi ki doğdun… Yeni yaşında sağlık ve mutlulukla…

Bu arada yaşanan bu olaya spor yazarlarının örgütlü olduğu Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği sert tepki gösterirken, “Kişilerin bilinçsizce yaptığı bu tarz davranışları camialara maç edemeyiz. Ancak bu gibi olayların sahada verilen emeklerin önüne geçmemesi gerektiği düşüncesindeyiz. Sadece spor basınının değil, herkesin yaşayabileceği bu duruma karşı Spor Dairesi ve kulüpleri gerekli önlemleri almaya davet eder, Ogün Genç Kaçmaz’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz” açıklamasında bulundu.

nasif.jpg
Fotoğraf: Sosyal medya / Özgür GÖKSEL 
 


“Başarı kişinin kendi değerinin önüne geçmekte”

Premier League, COVID-19 arasının ardından dev bir maça sahne oldu. Manchester City ile Arsenal arasında oynanan bu müsabakaya David Luiz’in hataları damga vurdu. Yıldız futbolcunun hatalarından dolayı Arsenal, Manchester deplasmanından hezimetle ayrıldı.

Luiz’in kötü performansının ardından bir dost sohbetinde konuştuk sporda kaybetme ve hatalar psikolojisini hem psikiyatrist, hem de sporcu kimliğe sahip olan Ece Uslu ile.

İşte Uslu’nun bu konu ile ilgili söyledikleri: “Bu tamamen kişinin olaya yüklediği anlam ile ilişkilidir. Elbette emek verdiğimiz, gecemizi gündüzümüze kattığımız, sosyal hayatımızdan zevklerimizden ödün verdiğimiz bir yolculuğun sonunda başarılı olmak isteriz. Ama bu bizim değerimizin önüne geçmemelidir. Kabullenilmeyi, sevilmeyi koşullu şekilde öğrenmiş, mükemmelliyetçi ve kendilerini diğer kişilerle kıyaslamaya alışmış kişilerde ne yazık ki başarı kişinin kendi değerinin önüne geçmekte ve bu başarısızlık kendini değersiz, sevilmeyen biri gibi hissetmesine neden olmaktadır.”

david.jpg


Babam ve Beşiktaş

Geçtiğimiz Pazar Babalar Günü’ydü… Babalar unutulmadı, sevgiyle kucaklandı. Göçüp gidenler de rahmetle anıldı.

Tüm babaların bu özel gününü kutlarken, konumuz bu sayfalarda spor olduğu için yine spora bağlayacağım sözü.

Gün babalarındı ya, spor siteleri de birtakım derlemeler yaptı: Babadan oğula sporcular (biliyorum eril bir başlık ama spor sitelerinden derledim. Dilimizi düzeltmeliyiz), Babalarının yolundan gidenler!...

Ben de geriye dönüp bir baktım babamla olan ilişkime. Sporcu bir kimliği olmadı hiçbir zaman babamın (yaşam koşulları ve şartları öyle gelişti) ancak Beşiktaş sevdasını aşıladı bana. TRT’de gündüz yayınları maçları beraber izler, Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün gollerinde birlikte alkış tutardık.

Hatta ilk İstanbul ziyaretimizde de elimden tutup, İnönü Stadı’nın yolunu tutmuştuk.

Başkaydı siyah-beyaz aşkımız. Hâlâ da devam ediyor…

Siyah-beyaz aşkla, senin de Babalar Günü’n kutlu olsun baba.


Basketbolda genel kurula doğru

Basketbol seçimli genel kurula gidiyor. Başkanlık için 3 aday yarışacak. Mevcut başkan Ahmet Sütçü’nün karşısında, genel kurulda yarışacak olan Orhun Mevlit, Şükrü Burağan’a (Kıbrıs Gazetesi) konuştu ve projelerinden bahsetti.

35 yılı aşkındır aktif olarak sporun içinde olan Mevlit, sürekli kendini geliştiren bir spor insanı olarak ülke sporuna hizmet veriyor. Bu göreve aday olurken de bu tecrübesini kullanarak basketbolu çok daha iyi yere çıkartmak hedefini önüne koyduğunu belirtiyor.

Mevlit’in açıklamalarının satır başları:

  • · “Basketbolun marka değerini yükseltmek daha çok insanın dahil olabileceği adanın en iyi yönetilen spor organizasyonu yapmak için aday oluyorum.”
  • · “3 defa adaylık başvurusu yapmama rağmen 3 kez Basketbol Federasyonu’nu yönetenler tarafından adaylığım reddedildi. Daha önce etik değerler ile ölçüşmeyen karar alındığı doğrudur. Şu andaki Basketbol Federasyonu Başkanı Ahmet Sütçü ile yapmış olduğum gerek görüşmeler gerekse kendisinin kulüplerle yapmış olduğu toplantıda bununla ilgili herhangi bir pürüzün olmadığını açıkladı.”
  • · “Şeffaf, hesap verebilen ve adil bir yönetim sözü veriyoruz”

 

basket.jpg

Bu yazı toplam 2375 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar