Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Atletizmde hedef çocuklara ulaşmak

A+A-

Atletizm Federasyonu Başkanı Halil Samani, BRT’de Ersin (Doğaç) Hocam’ın konuğu oldu. Programdaki konuşmasında çok önemli bir noktaya da vurgu yaptı Samani ve Türkiye’den sipariş ettikleri fotoselli ölçüm cihazları ile bölgelerdeki çocuklara giderek ölçümler yapmayı ve atletizm sporuna kazandırmayı hedeflediklerini aktardı.

Bu yıllardır üzerinde durduğumuz, olması gerektiğini vurguladığımız ve başarıya erişecek sporcuların, çocuk yaşlarında tespit edilip, ciddi ve emin ellerde eğitimlerle, geleceğe hazırlanmasının gerekliliğini söylemiştik.

Hedeflerinden de bahsetti Samani ve “Lefke’den Karpaz’a kadar yaş gruplarında yarışlar düzenleyerek çocukları tekrardan sahalara çekmek istiyoruz. Bölgelere giderek yaş gruplarındaki çocukları bir şekilde kendi yaşıtları ile önce oyun, sonra yarış şeklinde organizasyonlarla atletizm sporuna kazandırmayı düşünüyoruz. Bu amaçla da portatif taşınabilir fotoselli ölçüm cihazlarını sipariş ettik. Şu anda Türkiye’de yapım aşamasında ve 10-15 gün içinde tamamlanıp, teslim almayı planlıyoruz” dedi.

Burada güzel olan nokta, sokak aralarında oynayan çocukların bile fotoselli ölçüm cihazı ile ölçülebileceğidir. Bu da başarılı olan sporcunun nerede olursa olsun, keşfedilip, sporumuza profesyonelce kazandırılmasını sağlayacağıdır.

Okulların kapalı olmasının, atletizm federasyonunun altyapısının da kapalı olduğu anlamına geldiğini söyleyen Samani, okulların açılmasıyla da çocukların değerlendirmelerinin yapılacağını vurguladı.

***

Madem ki konuyu atletizmden açtık, bu spor branşının dünyanın en popüler ve en eski spor dallarından biri olduğunu, olimpiyatların esası ve ana spor dalı olduğunu ve insanın anatomik yapısına en uygun branşın olduğunu da vurgulayalım.

Özellikle çocuk yaşlarda başlanan atletizm branşı diğer spor branşlarına da alt yapı hazırlamaktadır.

***

M.Ö. başlayan atletizm sporları, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında düzenlenmeye başlanmıştır. Bu düzenlemeler sırasında Oxford ile Cambridge Üniversiteleri önemli rol oynamıştır.

1861 senesinde Minciglane adı ile ilk atletizm kulübü kurulmuştur.

1877 senesinde İrlanda ile İngiltere atletleri arasında ilk milletlerarası müsabaka düzenlenmiştir. Aynı dönemde ABD, Kanada ile diğer ülkelere de atletizm branşı yaygınlaşmıştır.

***

Atletizm en kolay sporlardan biri ve diğer sporların da temeli olması dolayısıyla çocukları spora başlatmak için idealdir. Atletizm çocukta spor disiplini, yarışma ruhu ve başarma güdüsü oluşturur.

6-7 yaşlarında başlanan atletizm tüm vücudu aynı anda çalıştırır ve geliştirir. Atletizm ile ilgilenen çocukların vücutları güçlü, dayanıklı ve hızlıdır. Kazanılan bu özellikler sadece sporda değil, hayatın tüm alanlarında etkisini gösterir.

Atletizm, insan vücudunu en hızlı ve en çok geliştiren spordur. Çünkü atletizm insanların doğal yaşam koşullarından ve vücudun kendiliğinden yapabildiği yürüme, koşma, atlama hareketlerden doğmuştur. Kan basıncını dengeler, kalp hastalıkları riskini azaltır, zihinsel olarak güçlendirir, yağ ve karbonhidrat oranını azaltır.

Bu yazı toplam 680 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar