Deniz Kalıbcıoğlu

Deniz Kalıbcıoğlu

AMORE INFINITO (Sonsuz Aşk)

A+A-

Bisiklet sezonunun 3 büyük turundan biri olan Giro d’Italia, 102. edisyonu ile 11 Mayıs tarihinde Bologna’da başladı. İtalya’nın bu büyük yarışı, köklerini kültüründen almasına ek olarak tarihe, geçmişe ve geleneklerine selam durmasıyla bisiklet kültürünün ne denli derin bağlar ile gönlümüze kanca attığını belli ediyor.

 

gio.jpg

 

Sonsuzluk, sonsuz aşk. Akdeniz kültürünün diğer kültürlerden farklı olarak gerçeklerden ziyade ruha, gönüle hitap etmesi gibi, Giro’nun da Tour de France ve Vuelta a Espana ile karşılaştırıldığı zaman bisiklet severlerde bıraktığı izlenim aynı. Sonsuz bir bağlılık ve adını koyamadığınız, açıklamak isterken kullandığımız dilin eksik kaldığı duygular.

 

Geçmişe dönüp bakın. 102 ne demek farkındayız değil mi? 1909 senesinde ilk kez düzenlenen yarış, o dönem kendi yarışları Milano-Sanremo ve Giro di Lombardia’yı organize eden La Gazetta dello Sport’a teklif edilir. O dönemlerde kendi bisiklet yarışını organize etmeyi planlayan rakip gazete Corriere della Sera’dan önce davranmak isteyen La Gazetta gereken para konusunda sıkıntı yaşasa da fikrin uygulanmasına karar verir. Ne de olsa Fransa’da L’Auto gazetesinin organize etmeye başladığı Tour de France’ın başarısı ortadadır.

 

giro-2.jpg

 

Ve başlangıç tam 110 sene önce yapılır. Araya 1. Dünya Savaşı girer, sonrasında da 2. Dünya Savaşı. Yıkılmış, moloz halindeki Avrupa’da en büyük çöküşlerden birini yaşamış olan İtalya’nın baştan ayağa kalkışını izler Giro. Şehirlerin, insanların ve kültürlerin tekrardan varoluşuna, direnişine bir sembol olur. Pembe’nin açıklaması olur Giro…

 

Ölümler de görülür, efsanelerin doğuşu da. Dolomitler ve bol virajlı tırmanışları bir yanda, Tiren denizi öte yanda. Kasabalar, daracık yollar ve manzaralar eksik olmaz 21 etap süresince. Ahşap panjurların üzerine bağlanmış pembe balonlar arasında geçer gider peloton.

 

Bir aşktır Giro. Pembeye sevda… Bu sene 3. hafta parkur sebebiyle nefrete dönüşebilecek nitelikte. Akıl almaz derecede zorlu koşullar, aşk yolunda çekilen çilenin kutsallaştırmasını sembolize edecek adeta.

 

Bisikletin kayakla atlamadan transferi Primoz Roglic, yeni dönemin herşeyi yapan adamı Tom Dumoulin, Messina Köpekbalığı efsane Vincenzo Nibali, Süpermen Miguel Angel Lopez, geçen senenin en güzel kaybedeni Simon Yates ve diğerleri…

 

Mayıslar bizim, Mayıslar Giro’nun…

Hoş geldin Giro, Ti Amo!

Bu yazı toplam 1499 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar